היתרונות בהכנה ביתית של ביו-דיזל


מהו ביו-דיזל?
ביו-דיזל הוא דלק למנועי דיזל, המיוצר משמנים צמחיים. ביו-דיזל, ששמו הכימי "מתיל-אסטר", הוא תרכובת של חומצת שומן עם מתיל-אלכוהול. לביו-דיזל יתרונות רבים על פני הסולר המיוצר מנפט. ניתן להכין ביו-דיזל ממגוון רב של שמנים ושומנים. ניתן להשתמש גם בשמן בישול משומש. הפקת הביו-דיזל נעשית בתהליך כימי פשוט. ניתן לייצר ביו-דיזל איכותי גם בתנאים ביתיים.

למה ביו-דיזל טוב יותר?
הנפט הוא משאב מתכלה, כמותו מוגבלת, הוא אינו מתחדש בקצב בו אנו שואבים אותו. הביו-דיזל הוא משאב מתחדש, אפשר להפיקו משמן צמחי מגידולים חקלאיים או משמן משומש, בהתאם לכמות שאנו צורכים. שימוש בסולר ובנזין להנעת רכבים פרטיים יוצר את רוב זיהום האוויר במרכזי הערים. זיהום זה גורם למחלות נשימה ולסרטן. לזיהום האוויר מתחבורה יש מחיר כלכלי כבד בהוצאות המדינה על בריאות. שריפת הביו-דיזל נקייה באופן משמעותי מסולר. ביו-דיזל פולט 50% פחות פחמן חד חמצני, הוא אינו פולט כלל תחמוצות גופרית והוא נקי יותר ברוב המדדים. מספיק לעמוד מאחורי המפלט כדי להבחין בשינוי המשמעותי- אין עשן שחור ואין ריח רע. שימוש בנפט גורם להגדלת כמות הפחמן-דו חמצני באטמוספרה, וכתוצאה מכך להתחממות כדור הארץ. הנפט משחרר לאוויר פחמן שנכלא באדמה במשך מאות מיליוני שנים. הביו-דיזל אינו משתמש בפחמן "עתיק", הפחמן שפולט הביו-דיזל הוא אותו פחמן שקלטו צמחי השמן מהאוויר בתהליך גדילתם.
הנפט הוא חומר רעיל, פירוקו הטבעי נמשך זמן רב וגורם לזיהום אדמה, מי תהום וים. הביו-דיזל אינו רעיל ומתפרק ביולוגית תוך ימים בודדים בדומה לשמן מאכל. זיקוק הנפט למרכיביו, כגון סולר ונפט, הוא תהליך מזהם. תוצרי הלוואי של ייצור הביו-דיזל הם חומרי גלם מועילים, ניתן להפוך אותם לקומפוסט המשפר את פוריות האדמה.
קידוחי נפט גורמים לזיהום שטחי בר וכריתת יערות, וכן לפגיעה קשה בתושבים המקומיים המנושלים מאדמתם ונחשפים לגורמי מחלות (כמו פעילות חברת "של" בניגריה) . מיכליות נפט גרמו לא אחת לזיהומי ים קשים. הנפט גורם לתלות של רוב מדינות העולם בארצות מעטות ורחוקות ובמספר תאגידים החולשים על רוב מקורות הנפט. מצב זה גורם לחוסר ודאות כלכלית ופוליטית. כל שינוי במחיר הנפט גורם לטלטלה כלכלית, עליית מחירים גלובלית ואינפלציה. הביו-דיזל הוא משאב מקומי, ניתן לייצר ביו-דיזל איכותי בתנאים ביתיים, ללא תלות במדינות זרות. תעשיית הביו-דיזל מייצרת מקומות עבודה בחקלאות ובתעשייה מקומית. רוב מדינות העולם מוציאות כסף רב לקניית נפט. הביו-דיזל משאיר כסף זה בתוך המדינה ומגדיל את היציבות הכלכלית.מאמרים נוספים באתר: